Gotländska Profiler

 

                                                                                 GOTLÄNDSKA IDROTTSPROFILER

Nedtecknat av medlemmar i Gotlands Idrottshistoriska Förening vid ett Tisdagsmöte den 16 september 2014. (Underlag till utsmyckning av Arenahallen i Visby). 21 ”Idrottsnördar” var närvarande vid detta tillfälle.
Det finns med all säkerhet flera, men nedan listade kom fram vid ett första möte i frågan.

Listan tar upp idrottsprofiler utan att på något sätt rangordna dem. Kom gärna med kompletterande uppgifter.

Efterhand kommer vi att lägga in mer information om nedanstående profiler. När Ni trycker på namnen med avvikande färg nedan så kommer det upp mera om respektive profil. Vi arbetar med att samla in mera uppgifter om alla.


Ivan AHLGREN, Bordtennis
Ann-Charlotte ”Fia” ALMLÖF, Handboll
Sune ”Kajan” ALMLÖF, Fotboll, ishockey mm
Inge ANDERSSON, Korpfotboll och ishockey
Sven-Erik ”Svenna” ANDERSSON, Handboll
Björn och Robert AHRLING, Fotboll, Handboll, Orientering mm
Dan ATTLERUD, Tennis
Tore ATTLERUD, Speedway
Anders ATTNER, Polisfemkamp
Torgny BENDELIN, Ishockey
Karin BENGTSSON. Orientering och gymnastik
Inge BERGH, Bowling
Jörgen BERGLUND, Handboll
Torgny BJÖRKQVIST, Långdistanslöpare
Britt-Marie BJÖRKLUND, Varpa
Arne ”Påven”  BLOMBERG
Torsten BLOMéR, Orientering
Gösta BOBERG, Cykel
Hannes BRINKBORG, Volleyboll
Åke BRONÉ, Speedway
Clas-Göran BRYNOLF, Domare
Sören BYLUND, Tennis
Gunnar Bäck, Pingis
Anders CALISSENDORFF, Fäktning
Gustaf CARLSSON, ”Grus & Sand” Handboll
Sture Carlsson, Handboll, bågskytte
Ivan CEDERLUND, Handboll
Berndt von CORSWANT, Medeldistanslöpare
Anders Dahlgren, Gutnisk idrott mm
Reinhold DAHLGREN, Gutnisk Idrott mm
Anders DAHLIN, Friidrott mm
Gustav ”Dala” DAHLSTRÖM,Tyngdlyftning, Gutnisk Idrott
Tage EKSTRÖM, Fotboll, handboll
Jerker ENEKVIST, Skolidritt, orientering mm
Bengt-Inge puttis- ENSTRÖM
Per-Ove ”Peo” ENSTRÖM, Fotboll, friidrott, handboll, bordtennis tyngdlyftning mm
Jan-Åke ”Magen” Engström
Karl Herman ENGSTRÖM, GI
Bo ERIKSSON, Fäktning
Gösta ”Plåtarn” ERIKSSON
Rune Fohlström, Simning
Karl-Arne FONTELL Skytte
Emilio FONTANA, Fotboll
Age FRANKING, Domare
Lars-Ulle GARDEFORS
Thomas Gardelin, Handboll
Knut GARDELL, (världsmästare för dövstumma), löpning
Alexander GERNDT, Fotboll
Bertil ”Berra” GREEN, Ishockey, fotboll mm
Ivan GUTAFSSON,, Bordtennis, Supporter
Lars-Erik ”Lill-Addis” GUSTAVSSON, Löpning
Linnea GUSTAFSSON, Orientering
Einar HAGBERG, Tyngslyftning
Tommy HAGBERG, Tyngdlyftning
Ola HAAK, Handboll
Erik HAMMARSTRÖM, Skytte
Lasse Hammarström, Många idrotter samt idrottsledare
Carita HANSSON/Thorén, Tyngdlyftning
Seth HANSSON. Varpa
Torbjörn HARRYSSON, Speedway
K-G HEDERSTEDT, Varpa
Erik HEDIN, Gutnisk Idrott
Ilze HED, Höjdhopp
Ulle HED, 400-meterslöpare bl.a. Har representerat Sverige i Finnkampen
Max HEDBOM, Bordtennis
Erik HELLSTRÖM, Friidrott
Gustav HELLSTRÖM, Kulstötning mm
Gösta HELLSTRÖM, Tynglyftning
Lars-Erik ”Peking” Hellström
Gustav HELLSING, Simning
Mats HELLQVIST, Friidrott
Karl Herman ENGSTRÖM, GI
Johan HOLMBERG, Rally Svensk mästare
Lasse HOLMÖ, Bordtennis
Åke o Axel Hultgren, Friidrott
Anna JAKOBSSON, Innebandy
Asta JACOBSSON , Varpa
Gustav JACOBSSON, Fotboll och varpa
Hasse JACOBSSON, Varpa
Nils-Erik ”Korven” JACOBSSON, Orientering, terränglöpning 
Sauli Jacobsson, Skidor. orientering, friidrott
Åsa JAKOBSSON, Fotboll 156 landskamper 1 mål och vald till århundrades idrottskvinna
Mats-Ola JANSSON, Handboll
Åke och Per-Olof JANSSON
Kurre JOHANSSON, Speedway
Kurt JOHANSSON, Fotboll, handboll
Lennart ”Krullis” JOHANSSON, Handboll mm
Leif JOHANSSON, Långlopning
Lisa Johansson, Undervattensrugby
Urban JOHANSSON, Europamästare i dragracing
Åke JOLBY
Ove JONASSON, Europamästare och svensk mäster i bowling
Rune JONSSON
Samuel ”Samma” JUPITHER, Fotboll
Berndt Järlhem
Owe Järlö, Fotboll, sportreporter
Jorma JÄÄSKELÄINEN,  Friidrott
Alf JÖNSSON
Anders KALLIO, Fotboll, handboll mm
Ann-Ewa KARLSSON, Höjdhopp
Börje ”Bobban” KARLSSON, Bordtennis
Börje KARLSSON, Fotboll
Gösta KARLSSON, (synskadad) Gutakampen, deltagit i OS, friidrott
Henry ”Henna” KARLSSON, Fotboll
Inge KARLSSON, Fotboll
Marita Karlsson
Nils KARLSSON, Orientering
Allan KELDEGARD, Skidor
Arvo KEINONEN
Klas KRISTIANSSON
Åke Kroon
Adam Ladebäck, Fotbollsdomare
Christina LARSSON, Kulstötning
Erik LARSSON, Gutnisk idrott
Johan LARSSON, Ishockey
Lars-Erik ”Lasseman” LARSSON, Fotboll mm
Lasse LARSSON, Boxning
Lasse Lera LARSSON, Fotboll
Leif LARSSON, Fotboll, handboll, ishockey
Paul Dino LARSSON, Basket
Rune LARSSON, Fotbollsdomare
Sven LARSSON
Tord LARSSON, Simning
Bertil LAWERGREN, Badminton
Hans Lawergren, Orientering
Detlow LILJEBORG, Stav-Höjdhopp, Tyngdlyftning
Alf ”Affen” LINDWALL, Tennis, handboll
Egon LINDSTRÖM, Friidrott, ledare
Håkan LOOB, Ishockey
Rune LINDENFALK
Ingvar LUNDGREN, Längdhopp, häck
Leo LÖVDAHL
Gösta ”Dirken” LÖFGREN, Basket
Per Perra LÖFGREN
Solveig LÖFGREN, Varpa
Christer LÖFQVIST, Speedway Bysarna
Fritz LÖVQVIST, Speedway, orientering mm
Gösta LÖFQVIST, 
Stefan LÖFQVIST, Löpning
Thomas LÖFKVIST, Cykel
Gabriella LÖF, Ridsport
Ede MAGNUSSON, Orientering
Folke MAGNUSSON
Ove MALMQVIST, Löpning
Wille ”Bro-Wille” MALMQVIST, Orientering
Anders MATTSSON, Gutnisk idrott mm
Anitha MATTSSON, Handboll, diskus
Göran Mattsson, Fotboll mm
Jesper MATTSSON, fotboll
Knut MATTSSON, Gutnisk idrott, pärk, varpa mm
Arne ”Molok” MOLIN, Fotboll, handboll
Sven MONTáN, Simning
Nils-Magnus Montan
Alf NILSSON, Storebror till Kent Nilsson
Anders Nilsson, Orientering
Anna NILSSON, Handikappidrott Paralympics
Berndt -Bison- Nilsson
Eilert NILSSON, Orientering
Erland NILSSON, Varpa
Gunnar NILSSON, Diskus, Olympier 1912
Kent NILSSON, Bordtennis
Seth NILSSON, Tyngdlyftning
Uno NILSSON, Domare
Helena Nirs, Badminton, fotboll
Sven NORDBERG
Peter o Pontus Nordgren
Nils NORDSTRÖM, Tyngdlyftning, varpa
Erik NORMAN
Gustaf NORMAN, Tyngdlyftning
Olle NORMAN, Ishockey
Uno NORMAN, Varpa
Einar NORRBY, Långdistansare
Felicia NYBERG, Undervattensrugby
Gustav NYBERG Varpa sten och metall
Hilding – Hilla – NYGREN
Hilding Nyqvist
Alvar OLIN, Orientering mm
Margit ”Maggie” OLSSON,Orientering
Tony OLSSON, Speedway svensk mästare 1988 och proffs i många år
John-Erik – Jonne – OLSSON, Pingis, Varpa
Anna OSCARSSON, med fina meriter i ungdomsfotbollen
Åke OTHBERG, Fotboll
Alvar PERSSON
Bertil PERSSON, Fotbollsdomare
Glyn PERSSON
Ivar PERSSON, Tyngdlyftning, brottning mm
Jarl ”Jalle” PERSSON, Fotboll
Margareta Persson, Gotlandskorpen
Otto Persson
Per-Sture ”Puta” PERSSON, Fotboll
Bröderna PETTERSSON, ”Charmis, Vicka o Kina”
Bertil ”Basse” PETERSON, Fotboll
Erik Pettersson, Globetrotter
Karl-Erik ”Simpen” PETTERSSON, Fotboll
Leif Pettersson
Maj-Britt PETTERSSON, (Söderström), Löpning
Malin PETERSON, Fälttävlan med OS meriter och VM för unghästar + många landslagsuppdrag
Siv ”Rone-Siv” PETTERSSON, Bordtennis
Tore PETTERSSON, Löpning
Tore PETTERSSON, Varpa
Niclas RODHBORN, (Larsson) deltagit paralympics i tennis och även deltagit handikapplandslaget i rullstolstennis.
Gutten ROHNSTRÖM, Bordtennis
Sten RONSTRÖM, hOCKEY, TENNIS
Susanne ROSENGREN, Basket, svensk mästare 2005 över 150 landskamper
K.G. RUNANDER, Skytt K-pist, varpa, Gutnisk idrott
Allan Rundby, Bowling
Bengt-Åke RUNDQVIST
Einar RÅBERG, Mellanhopp, häck mm. Stor idrottspamp. Se mera.
Örjan SAMUELSSON
Arne SANDIN, Stavhoppare mm
Ida SANDIN, Simning
Allan ”Santa” SANDSTRÖM, Handboll
Bertil Sandström, Fotboll
Lotta SANDSTRÖM, (Jakobsson) elitdomare
Bruno SJÖBERG, Löpning
Lotta SJÖBERG, Basket
Kjell Skalberg, Orientering
Einar SMITH, Friidrott mm
Rune Stenström, Speedway
Nisse SUNDBERG, Boxning, pistolskytt
Mattias SUNNEBORN, Längdhopp
Lennart SVENNEFELdT, Handboll, fotboll, simning
Gösta SVENSSON, Fotboll, handboll mm
Kjell-Yngve SÄRLEFALK
Marie Söderberg, Basket
K-F Söderdahl, Varpa
Bengt SÖDERLUND, Orientering
Harald SÖDERQVIST, Skidor
Karl-Albert ”Klabben” SÖDERSTRÖM, Löpning
Lasse TELL, Tennis
Inga WALLIN, Friidrott, bollsporter, varpa mm. Mångsysslare, Lars-Östen Wallin simning mm,
Ivar Wallin
Eva WEIJMAR-KOLMODIN, flerfaldig Svensk mästare i körning med häst
Vendela ZACHRISSON, Segling OS bronsmedaliör 2004 i 470 klassen, vann även Ö-spelen i segling 1999 på Gotland
Greta ÖDFJÄLL, Orientering
Viktor WENNEL, fotboll
Siw WESTERGREN, Bordtennis
Britta WIEDERKRANTZ, Tennis
Rolf WIDÉN, Fotboll
Göte WIDING, Tyngdlyftning
Kaj WIRÉN, Fotboll, orientering, skidor mm
Lilly WIZéN, Löpning
Rosita WULFF, Fellman, Tennis, handboll
David WULFF, Vaktmästare Gutavallen
Robert WÄRFF, friidrott
Mats ÅKERBLOM, Motorcross, enduro
Jan-Erik ÖSTERGREN, Skidor
Majvor ÖSTERGREN, Skidor
Stig Öström, friidrott spjut